środa 23 wrzesień 2020

III POLSKIE DNI SPIROMETRII W STAROSTWIE POWIATOWYM

16  września  2015 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego.  Zorganizowane zostały w ramach  III POLSKICH DNI SPIROMETRII prowadzonych pod hasłem ,,Oddychaj czystym powietrzem”.

Akcja ta zbieżna jest z Programem Profilaktyczno-Edukacyjnym ,,Głęboki oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POCHP). Program ten ma charakter  ogólnopolski i celem jego jest zwiększenie wśród społeczeństwa świadomości nt. POCHP. Jest to groźna choroba społeczna. W  Polsce cierpi na nią około 6 mln osób. Jak wykazują statystyki, około 80 % chorych na POCHP ma objawy, ale nie zdaje sobie sprawy, że są one zwiastunem tej choroby.

Spirometria to badanie służące do diagnostyki chorób płuc przebiegających ze zwężeniem oskrzeli, w tym POCHP i astmy oskrzelowej.

Każda osoba, u której wynik badania był nieprawidłowy, została skonsultowana przez specjalistę pulmonologa.

Podczas akcji przebadano 63 osoby, w tym 20 skierowano do dalszej diagnostyki.