czwartek 3 grudzień 2020

Akceptujmy się i żyjmy razem

Na piknik w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zaprosiło mieszkańców Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem spotkania było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi i integracja ze środowiskiem.

Piknik uroczyście otworzył wicestarosta Eligiusz Mich. Pierwszym punktem był wykład lekarza psychiatry: „Choroba Alzheimera. Zaburzenia Pamięci”. Uczestnicy mogli także skorzystać ze specjalistycznych konsultacji lekarzy psychiatrów i psychologa oraz wykonać testy w kierunku zaburzeń pamięci.

W części artystycznej pikniku zaprezentowali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Szansa” przy ulicy Żabiej, zespół FOSZANKI ze Środowiskowego Domu Samopomocy ulicy Focha, skecz ,,DPS w krzywym zwierciadle” przedstawili pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej przy ulicy Grabowieckiej i na osiedlu Słonecznym, wystąpili także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu ,,RAZEM” (ul. Rzeczki) oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Atrakcje dla całej rodziny

Dodatkowymi atrakcjami podczas pikniku były m. in. punkt medyczny NZOZ „Omega” (pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi), punkty konsultacyjno–edukacyjne (Stowarzyszenie ,,Ostrowiecki Klub Amazonki”, Stowarzyszenie ,,Idziemy razem”), punkt konsultacyjno-informacyjny PCPR w Ostrowcu Świętokrzyskim ,,Potrzebuję rodziców od zaraz”, pokaz dogoterapii, pokaz toczenia na kole garncarskim, gry i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży, dmuchany zamek, trampolina, malowanie buzi, wata cukrowa, kiermasz rękodzieła artystycznego i wyrobów regionalnych.

Piknik „Akceptujmy się i żyjmy razem” odbywał się pod patronatem Zbigniewa Dudy, Starosty Ostrowieckiego. Organizatorem był Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ostrowieckiego starostwa we współpracy z NZOZ Centrum Psychiatrii Grigor Szaginian, Ośrodkiem Leczenia Zaburzeń Psychicznych i Uzależnień ESKULAP oraz ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim.