INFORMACJA DLA OSÓB GŁUCHYCH, NIEDOSŁYSZĄCYCH LUB GŁUCHONIEMYCH

Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243) osoba głucha, niedosłysząca lub głuchoniema, zwana osobą uprawnioną, chcąca skorzystać z usług w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim powinna umówić termin wizyty dogodny dla osoby uprawnionej wraz z określeniem w jaki sposób i w jakim zakresie Urząd ma udzielić pomocy.

Zgłoszenie terminu winno nastąpić co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.

w Sekretariacie Starosty Ostrowieckiego od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30,

lub telefonicznie po numerem: 41 2476355,

Osoby uprawnione mają prawo do skorzystania w kontaktach ze Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w organach administracji publicznej.

W przypadku skorzystania przez osoby uprawnione z ww. prawa, organy administracji publicznej nie mogą wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polskiego języka migowego), SJM (systemu językowo-migowego) lub SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) przez osoby przybrane.

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim zapewnia możliwość skorzystania przez osoby uprawnione z pomocy tłumacza PJM, SJM wpisanych do rejestru.

Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 Nr 171, poz. 1016, która zgłosi chęć skorzystania z tłumacza języka migowego.