Mędrcy, Herod, dworzanie, anioły, diabły i Święta Rodzina. Orszak Trzech Królów po raz trzeci w Ostrowcu

Barwny Orszak Trzech Króli - kilkadziesiąt osób w kolorowych kostiumach i koronach wraz z licznie przybyłymi mieszkańcami miasta i powiatu - śpiewając kolędy przeszedł wyznaczone trasy, by znaleźć się na ostrowieckim Rynku, gdzie mieściła się stajenka i oddać hołd dzieciątku Jezus.

Wydarzenie, nad którym patronat objął Starosta Ostrowiecki, Zbigniew Duda zorganizowano po raz trzeci. Wierni wyruszyli ze swych parafii, by spotkać się w jednym z trzech punktów zbiorczych i wyruszyć w dalszą drogę - do stajenki.

Pierwszy monarcha, reprezentant Europy - Kacper, w którego postać wcielił się starosta Zbigniew Duda wyruszył z parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Drugi król, przedstawiciel Azji - Melchior (Poseł Andrzej Kryj) szedł z parafii Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej. Natomiast reprezentant Afryki – Baltazar (Senator Jarosław Rusiecki) ze swym orszakiem wyruszył z Kolegiaty św. Michała Archanioła. Trzej królowie spotkali się na placu przy zbiegu ulic Polnej i Siennieńskiej, by wspólnie przy stajence mieszczącej się na Rynku oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi i złożyć mu dary.

- Na naszych oczach tworzy się piękna tradycja. Takie wydarzenia łączą, jednoczą nas mieszkańców - powiedział Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki.

Kacper złożył małemu Jezuskowi kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, zaś Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Oprócz aniołów, rycerzy, dworzan i jeźdźców na koniach był też diabeł wraz ze swą świtą. Tworzyła ją grupa taneczna 3 Your Mind, która zaprezentowała diaboliczny taniec.

Na zakończenie ks. dziekan Jan Sarwa w akcie zawierzenia Jezusowi prosił o błogosławieństwo dla wszystkich mieszkańców. Najmłodsi uczestnicy uroczystości zostali obdarowani, ufundowanymi przez Powiat Ostrowiecki, słodyczami.