Paweł Dunal i Marcin Dunal z Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA” Ostrowiec Świętokrzyski wywalczyli złoto w łyżwiarstwie szybkim na PRE-GAMES 2016

W dniach 10-15 stycznia w Austrii odbyły się zawody PRE-GAMES 2016. Wystartowało w nich ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych, osób z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata.

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne - Polska reprezentował Oddział Regionalny - Świętokrzyskie. W skład tej reprezentacji weszli dwaj ostrowczanie: Paweł Dunal i Marcin Dunal.

PRE-GAMES to próba generalna przed XI Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w 2017 roku w Austrii. Jest to największa impreza dla osób niepełnosprawnych, której jedną z misji jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Z Austrii przywieźli medale

Ostrowieccy zawodnicy, którzy rywalizowali w łyżwiarstwie szybkim na torze Eishalle Liebenau w Grazu, wypadli znakomicie. Paweł Dunal zdobył złoto na dystansie 500 metrów oraz brąz na 333 m. Świetnie spisał się również Marcin Dunal, który na dystansie 333 metrów wywalczył złoto, zaś na 222 metrów - srebro.

Ponadto, jako jedyny z trenerów - Remigiusz Woźniak, został wyróżniony poprzez umieszczenie przeprowadzonego z nim wywiadu na głównej stronie internetowej zawodów http://www.specialolympics.org/.

Oprócz rywalizacji sportowej nasi zawodnicy, w ramach tzw. programu miast goszczących, poznali też zwyczaje i kulturę Austrii, zwiedzili Muzeum Arnolda Szwarzenegera czy stadninę koni i gospodarstwo Piber.