Skuteczne działania Zarządu Powiatu - ulica Bałtowska będzie miała dziewięć metrów

Podczas spotkania w Kielcach 22 stycznia starosta Zbigniew Duda i wicestarosta Eligiusz Mich sfinalizowali starania Zarządu Powiatu Ostrowieckiego o przeprojektowanie ulicy Bałtowskiej. Droga, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, będzie miała dziewięć metrów szerokości. Powstaną także lewoskręty.

W spotkaniu z udziałem Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego, Jana Maćkowiaka, dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Damiana Urbanowskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Arkadiusza Bąka podpisano porozumienie intencyjne dotyczące aktualizacji projektu rozbudowy ulicy Bałtowskiej mający na celu poprawę parametrów technicznych ulicy, ale przede wszystkim poprawę jej funkcjonalności, bezpieczeństwa i płynności ruchu.

- Dzięki naszej determinacji, udało się wprowadzić zmianę oczekiwaną przez mieszkańców, którzy po przebudowie ulicy Bałtowskiej będą mogli poruszać się po komfortowej, dziewięciometrowej jezdni. W celu poprawy bezpieczeństwa, wybudowane zostaną również lewoskręty - powiedział Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki.

Przypominamy, iż pierwotny projekt rozbudowy ulicy Bałtowskiej zakładał jej zwężenie z obecnych dziesięciu do siedmiu metrów. Realizacja takiego rozwiązania spowodowałaby jednak znaczne utrudnienia w ruchu przy każdym skręcie w lewo z ulicy Bałtowskiej i przy każdym włączaniu się do ruchu z przyległych posesji.

Co bardzo istotne, proponowana zmiana, dzięki wprowadzeniu tzw. nieistotnych zmian w projekcie, w żaden sposób nie opóźni terminu zakończenia inwestycji – planowany termin jej ukończenia ustalono na 2018 rok.

Powiat Ostrowiecki sfinansuje koszt aktualizacji dokumentacji, zaś Województwo Świętokrzyskie sfinansuje koszty trzeciego pasa - środkowego. Został on wprowadzony do projektu tak, by można było z niego swobodnie wykonywać manewr skrętu w lewo i bez przeszkód włączać się do ruchu.