Obiekt na miarę XXI wieku

Muzeum Historyczno-Archeologiczne złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na poprawę swojej infrastruktury, m. in. na budowę multimedialnej wystawy w budynku muzeum, przywrócenie wyglądu dawnej bazy ekspedycji archeologicznych w Krzemionkach oraz dostosowanie obiektu do osób z dysfunkcjami mowy, słuchu i wzroku.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne na realizację projektu, który wynosić będzie 4,4 mln złotych, chce pozyskać 3,3 mln złotych środków unijnych. Zakłada on m. in. przebudowę „Domu Archeologa”, przywrócenie wyglądu dawnej bazy ekspedycji archeologicznych w Krzemionkach, rozbudowę wioski neolitycznej czy wykonanie monitoringu wizyjnego i alarmu w pawilonach naszybowych. W celu poprawy bezpieczeństwa, powstaną także nowe instalacje elektryczne i oświetlenie, zaś w budynku muzeum powstać ma multimedialna wystawa.

- Dostosowanie obiektu do osób z dysfunkcjami mowy, słuchu i wzroku to pionierskie rozwiązanie. Sprawi, że turyści będą mieć lepszy dostęp do obiektów i z pewnością przyczyni się do wzrostu liczby odwiedzin - wyjaśnia Starosta Ostrowiecki, Zbigniew Duda. - Ponadto realizacja projektu wzmocni działania związane ze zgłoszeniem „Krzemionek, pradziejowych kopalni krzemienia” na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czas realizacji projektu przewiduje się od marca 2017 do grudnia 2018 roku.

Planowane prace nawiązują do zrealizowanego jest w latach 2007-2013 projektu pod hasłem „Świętokrzyski Szlak Archeologiczno-Geologiczny”. Jego partnerami byli: Geopark Kielce, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, Gmina Chęciny oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że wtedy na terenie Rezerwatu Krzemionki powstał zespół obiektów, które znacznie poprawiły obsługę ruchu turystycznego.